Tak zase...

12. března 2009 v 10:51 | jaty |  Seriózní téma
Zemřelo dítě. Čerstvě narozené dítě.
Mělo srdeční vadu neslučitelnou se životem (věnuj velkou pozornost slovnímu spojení NESLUČITELNOU se životem ). Mělo vadu, na kterou se nepřišlo během těhotenství. Vadu, kterou nikdo nečekal.
Tragédie...
Chudáci rodiče, hlavně ta matka. Ale to je osud, s tím nic nenaděláme, medicína není všemocná.

Asi tak nějak by situace za normálních okolností vypadala v očích veřejnosti, pokud by se očím veřejnosti vůbec prezentovala. Spíš ani ne.
Řekli byste, že situace ani jinak vypadat nemůže? Že snad jedině asociál by danou matku a rodinu nelitoval?
Pak se tedy velmi mýlíte!
Ona totiž ta situace v očích veřejnosti kupodivu opravdu vypadala jinak. Kvůli jednomu detailu. Pro celou situaci naprosto nepodstatnému detailu - místu, kde se odehrála.


Zemřelo dítě. Čerstvě narozené dítě. Doma narozené dítě.
Mělo srdeční vadu neslučitelnou se životem. Mělo vadu, na kterou se nepřišlo během těhotenství. Vadu, kterou nikdo nečekal.
Tragédie... Kdyby nezodpovědná matka kvůli svému pohodlí a alternativnímu smýšlení se nepouštěla do hazardu rození doma, tak by bylo všechno jistě v pořádku.
Vždyť ona to dítě vlastně zabila!

Ano, je to tak. Jen místo, kde se ta tragédie odehrála způsobila tak dramatickou změnu nahlížení.
Ano, ta matka, kterou by všichni za "normálních okolností" (tedy hezky spořádaně, jak se má - v porodnici) litovali a soucítili s ní, je najednou mediálně pranýřována.
Proč? Protože se rozhodla udělat něco, co většina společnosti nechápe a s čím nesouhlasí.
Nesouhlasí aniž by vlastně věděla proč.
Teda, promiňte, všichni přeci víme proč! Porod doma je nezodpovědný hazard. Co kdyby se NĚCO stalo??? Nebudeme se přeci vracet do středověku...

Co na tom, že existují spolehlivé zdroje, které jasně dokazují, že porod doma (za přesně definovaných podmínek) není rizikovější než porod v porodnici?
Co na tom, že i tak důvěryhodné organizace, jako je WHO, prohlašují porod doma za srovnatelně rizikový (či bezpečný jako kdo chce) jako porod v porodnici?

My přeci všichni dobře víme, že rodit doma je zbytečný hazard se životem svým a životem nebohého dítěte, které se nemůže samo rozhodovat...

Poslední čtyři měsíce nedělám nic jiného, než že se snažím alespoň trochu pootevřít oči zaslepené bezmeznou vírou v předsudky.
Trápilo mě to, nevěděla jsem, co s tím.
Postupně mně došlo, že ty předsudky jsou tak hluboce v nás zakořeněné, že zlomit je logickými argumenty není snadné. To je spíš nemožné.

Tady si vypůjčím slova jedné postavy z knihy Muriel Barberyové S elegancí ježka.

"...obvyklá lidská neschopnost uvěřit tomu, co se snaží rozmetat pevné obrysy omezených mentálních návyků."

Ano potýkám se s neschopností uvěřit. Dokonce hůř! S neschopností byť jen vyslechnout argumenty!

Také jsem věřila, že porod bez porodnice se konat nemůže. A když se koná a nic se nestane tak je to štěstí, náhoda a NIKDY bych to neriskovala.
A není to tak dávno. Asi rok a půl.
Nevím, co změnilo můj názor. Nevím, co zlomilo tu víru, že přeci vím, co je správné. Že jediné správné je rodit v porodnici.
Ale v jednom jsem si jistá, porod doma mi otevřel oči.
Zbořil slepou víru v cokoliv.
Jsem za to vděčná.

PS
Nikomu už nemám potřebu nic vysvětlovat, on si na to stejně každý musí přijít sám ;)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Llevelyn Llevelyn | E-mail | 16. března 2009 v 12:43 | Reagovat

Ahoj.. reaguju na výzvu na BC.. připojte se k zrovnoprávnění DP.. tak se připojuju, po mailu klidně po Skype.. ICQ.. :)

J.

2 Katka Katka | E-mail | 16. března 2009 v 22:46 | Reagovat

Janat, vím, že to nechceš slyšet, ale svým způsobem jsi měla štěstí - narodil se Ti zdravý syn a jste oba v pořádku! Štěstí mají i ty, co rodí v porodnici pod dohledem týmu lékařů a žádný z nich nic nezkazí, nezanedbá, a také se jim narodí dítě v pořádku. Nejsem věřící, ale některé věci neovlivní ani ta nejlepší PA, precizní příprava a bezproblémové těhu, je to prostě zázrak - ať už rodíš pod stolem v kuchyni, nebo na nadstandardu v Podolí ... Ale souhlasím s tím, že doktoři a úředníci zbytečně hází klacky pod nohy maminkám, které se rozhodnou rodit doma. Každý si musí rozmyslet, jestli na to má odvahu, já jsem ji nenašla (postupuju přesně opačnou cestou než ty - toužila jsem rodit doma a teď se vzdávám). Bojuješ za správnou věc, ale zároveň vyšlapáváš cestičku i těm maminkám, které se rozhodnou rodit doma jen proto, že kamarádka to taky udělala a strašně si to pochvaluje ... Já vím Janat, že Ty nejsi taková, ale ne všechny maminky uvažují a jednají racionálně a někdy ty překážky na straně státního aparátu jsou zapotřebí ... Takže hodně štěstí nám všem budoucím rodičkám :o)

3 deepwell deepwell | 17. března 2009 v 12:51 | Reagovat

KATKO- děkuji za tvůj příspěvek. Tohle je vždycky na delší debatu :)

Jestli chceš (a neviděla jsi ji už předtím) tak tady jedna z těch debat je http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=110872

Je tam spousta věcí, postojů vysvětlována a to z obou stran barikády :)

J.

4 Katka Katka | E-mail | 19. března 2009 v 19:58 | Reagovat

Janat, chvíli mi trvalo, než jsem přečetla (a to ne uplně všechny) příspěvky a opravdu jsem našla hodně věcí k zamyšlení - takových diskuzí je zapotřebí, přesto bych s masovou podporou domporodů byla opatrná - ještě asi v sobě hýčkám tu slepou víru, viď?

5 deepwell deepwell | 20. března 2009 v 9:05 | Reagovat

KATKO- díky, žes sis dala ten čas, protože příspěvků je tam skoro 900 , jak jsem koukala ;)

Jinak jedna netová známá popsala moc hezky fáze přístupu k domporodu a dle toho rozdělení jsi teď skoro ve fázi 2 ;)

J.

6 Lucka Lucka | 26. března 2009 v 22:39 | Reagovat

Ac nejsem zaslepena, tak si porad myslim, ze jsi mela stesti, ze probehlo vsechno tak idylicky. Myslim, ze u nas zatim nejsou takovy podminky /spoluprace s ostatnimi sluzbami, kdyz se prece jenom neco stane/, aby se to takhle povedlo vsem. Vis, ze v lidskym tele a i v tom malym miminkovskym se muze stat neco behem minuty /at rodis doma nebo v nemocnici/, ale doma takovy medicinsky zazemi nemas. Bylo by super, kdyby probihaly porody doma, ale existovala by nejaka podpora lekaru, kteri by dokazali v te kratke dobe, ktera je casto potrebna, pomoct.Jak sama z vlastni zkusenosti vis, dnes tomu takhle v Cechach neni. Bylo by fajn, kdybych se mylila, a mnoha dalsim by se to povedlo stejne krasne jako tobe.... Ja bych asi tu odvahu nemela...ani kdybych bydlela za rohem od porodnice jako Ty:) Ale je fakt, ze nejsem nijak odvaznej a v sobe jistej clovek.

7 deepwell deepwell | 27. března 2009 v 11:40 | Reagovat

LUCKO- pokud bys byla zaslepená tak ani nevíš, že jsi zaslepená... ;)

Samozřejmě že se "může něco stát". A taky se někdy stane, ale jde o to, že to RIZIKO, že se tak stane a následky jsou statisticky úplně stejně pravděpodobné jako při porodu v porodnici.

Jenže to že se tak stává v porodnici je dle většiny populace holt smůla a to že se tak stane doma je nezodpovednost...

(Dle prohlášení WHO je porod doma u nízkorizikové rodičky stejně bezpečný/nebezpečný jako porod v porodnici.)

Nebo tebe by napadlo se nějak pozastavit nad tou situací v porodnici? Ne, napadne tě to jen když rodila doma...

A tady hraje roli ta zaslepenost, nevíš a nejsi ochotna si to ani připustit...

V jednom máš možná trochu ale pravdu, že u nás je to (opět možná, protože žádný důkaz pro to není) trochu horší situace pro porod doma než v jiných zemích (ze kterých jsou ty statistiky) vzhledem k negativnímu postoji lékařů. Ale chci věřit, že negativní postoj lékařů nevlivní jejich přístup k pacientovi, natož aby ho pro to ohrozil...

Na druhou stranu  porod doma nevyžaduje, žádné zavedení speciálního systému. Ani v tom Holandsku není žádný speciální systém. Jen dobře funguje komunikace porodní asistentka-záchranáři-nemocnice. Nic víc.

Ale tohle je opravdu na dlouhou debatu ;) ;)

J.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama