Netopýři a spol.

26. února 2008 v 10:42 | jaty |  Co mi v hlavě vrtá.
Nikdy mě nenapadlo, že život velkého hada, asi škrtiče ale nevím jistě, o hady se moc nezajímám, a život nějakého, řekněme průměrného, netopýra může mít něco společného.
Co taky? Had leze po zemi a po stromech, někteří umí plavat a netopýr buď lítá nebo visí někde v jeskyni, či podobném doupěti.
Had svět okolo vnímá pomocí infračerveného záření, netopýr se orientuje pomocí echolokace. Dva odlišné světy. Jeden žije ve světě tvořeného infračervenými paprsky a druhý ve světě odražených ultrazvukových vln.

Infračervené vidění po dojmem shlédnutých thrilerů, scifi a podobných volovin jsem si ještě představovala sice asi špatně ale poměrně snadno. Život jako za obrazovkou UZ přístroje se mně představoval už hůře, i když od té doby, co jsem viděla obrázky z 3D ultrazvuku, jsem nějakou představu měla a myslela jsem si, že mozek netopýra si tu třetí dimenzi dopočítá stejně dobře jako ten počítač na tom UZ přístroji.
Tohle asi byla úroveň mých informací hadech a netopýrech ještě v sobotu ráno.
Ale v sobotu během dopoledne nabyla moje představa o hadech a netopýrech jinou a mnohem konkrétnější podobu.
A hlavně mně došla jedna věc, co mají ti dva tvorové opravdu společného!
Mají společného to že NEVIDÍ.
Tedy alespoň v našem chápání toho, co slovo "vidět" znamená.
Náhodou v sobotu ráno jsem při přepínaní a zoufalém hledání nějakého programu v TV, který by zabavil malé ranní ptáče, aby to pak nechalo velkou postarší sovu ještě aspoň pár minutek dřímat, narazila na dokument o jeskyních.
Jeskyně mám ráda, pravidelně je navštěvuji, kdykoliv se nějaká octne v mé blízkosti. A tak moje ospalé oči přeci jen zaostřily na obrazovku a prst poskakující na tlačítku "program +" se na chvíli zastavil.
To zrovna když dokument dospěl do momentu, kdy v podvečer celá kolonie netopýrů vylétává poměrně úzkým otvorem ven z jeskyně někde v tropech a v ústí toho otvoru číhají hadi, kteří loví ty vylétávající netopýry.
Rychle letící netopýry, kteří se orientují pomocí UZ vln, velice úspěšně chytají hadi, co vidí infračerveně.
Přestože se vlastně ani nesejdou ve stejné "dimenzi" jejich životy jsou definitivně spojeny.
Nevím, jestli z toho něco plyne, ale přišlo mně to zajímavé. Zajímavé z pohledu někoho, kdo se na to dívá očima. Někoho zase z dalšího světa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama